Order Uśmiechu

ORDER UŚMIECHU

Order Uśmiechu to odznaczenie  w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko. Jego projekt stworzyła dziewięciolatka z GłuchołazEwa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Projekt, z ponad 44 tysięcy innych, wybrało jury pod przewodnictwem Szymona Kobylińskiego, który dopracował go do ostatecznej, znanej nam  formy .

Odznaczenie to  jest przyznawane przez dzieci, a otrzymuje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie . Staje się on Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Z wnioskiem o przyznanie Orderu Uśmiechu mogą występować tylko osoby poniżej 18. roku życia. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata   Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu wybiera laureatów.

Ceremonii wręczania Orderu towarzyszy rytuał wypicia soku z cytryny, koniecznie                         z uśmiechem oraz pasowania różą. Każdy nowo pasowany Kawaler Orderu Uśmiechu przyrzeka przed dziećmi i członkami Kapituły „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić".

Kawalerami Orderu Uśmiechu są obecnie 953 osoby z przeszło 45 krajów świata. Prawo do używania tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu mają jedynie osoby, którym go wręczono zgodnie z ceremoniałem.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie Orderu Uśmiechu - orderusmiechu.pl/